Deklaracja dostępności
Deklaracja dostępności
Deklaracja dostępności Gminnego Ośrodka Kultury w Horodle
Dane teleadresowe jednostki:
Telefon:84 651 51 01
E-mail: domhor@interia.pl
Adres korespondencyjny:
Hrubieszowska 1
22-523 Horodło
1. Dostępność architektoniczna Gminnego Ośrodka Kultury w Horodle.
Do budynku Gminnego Ośrodka Kultury w Horodle prowadzi ogólnodostępne wejście zawierające przeszkody (schody) dla osoby z problemami motorycznymi oraz niepełnosprawnych na wózkach inwalidzkich, a także rodziców z wózkami dziecięcymi .
Brak windy, schody wewnątrz budynku niedostosowane dla osób niepełnosprawnych.
Bezpłatna pomoc przy przemieszczaniu się po terenie Gminnego Ośrodka Kultury w Horodle dla osób z problemami motorycznymi oraz niepełnosprawnymi na wózkach jest możliwa po wcześniejszym zgłoszeniu do Gminnego Ośrodka Kultury w Horodle co najmniej na 3 dni robocze przed planowanym wydarzeniem artystycznym, z wyłączeniem sytuacji nagłych. Zgłoszenia dokonuje się poprzez przesłanie wniosku pocztą tradycyjną na adres: Gminny Ośrodek Kultury, ul. Hrubieszowska 1, 22-523 Horodło, drogą elektroniczną: domhor@interia.pl, telefonicznie: 84 651 51 01.
Brak dostępności do toalet dla osob z niepełnosprawnościami.
Wszystkie ogólnodostępne hole i korytarze posiadają odpowiednią szerokość zapewniającą poruszanie się osobom na wózkach inwalidzkich.
Przed budynkiem Gminnego Ośrodka Kultury w Horodle nie znajduje się wydzielone miejsce parkingowe dla osób niepełnosprawnych.
2. Informacja o prawie wstępu z psem asystującym i ewentualnych uzasadnionych ograniczeniach.
Zgodnie z Ustawą z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych osoba niepełnosprawna wraz z psem asystującym ma prawo wstępu m.in. do obiektów użyteczności publicznej, w szczególności: budynków i ich otoczenia przeznaczonych na potrzeby administracji publicznej, wymiaru sprawiedliwości itp., a tym samym także do budynku Gminnego Ośrodka Kultury w Horodle. Warunkiem wejścia na teren budynku z psem asystującym jest wyposażenie psa asystującego w uprząż oraz posiadanie przez osobę niepełnosprawną certyfikatu potwierdzającego status psa asystującego i zaświadczenia o wykonaniu wymaganych szczepień weterynaryjnych. Możliwość wejścia do budynku z psem asystującym nie zwalnia osoby niepełnosprawnej z odpowiedzialności za szkody wyrządzone przez psa asystującego. Osoba niepełnosprawna nie jest zobowiązana do zakładania psu asystującemu kagańca oraz prowadzenia go na smyczy.
3. Informacje o możliwości skorzystania z tłumacza języka migowego na miejscu lub online.
W budynku Gminnego Ośrodka Kultury w Horodle nie ma możliwości z korzystania z tłumacza języka migowego.
4. Informacje o dostępności Biuletynu Informacji Publicznej (BIP).
Gminny Ośrodek Kultury w Horodle zobowiązuje się zapewnić dostępność swojej strony BIP zgodnie z przepisami ustawy z dnia 4 kwietnia 2019 r. o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych. Oświadczenie w sprawie dostępności ma zastosowanie do strony BIP Gminnego Ośrodka Kultury w Horodle.
Dokłada się starań, aby na bieżąco usuwać stwierdzane bariery na stronie internetowej.
Strona BIP jest częściowo zgodna z ustawą z dnia 4 kwietnia 2019 r. o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych z powodu niezgodności lub wyłączeń wymienionych poniżej.
-
Filmy nie posiadają napisów dla osób głuchych, poprawienie dostępności strony niosłoby za sobą nadmierne obciążenia dla podmiotu publicznego.
-
Linki - także te prowadzące do serwisów zewnętrznych – w zdecydowanej większości są podpisane tekstem alternatywnym i otwierają się w tym samym oknie. Pozostałe są poprawiane w miarę możliwości.
-
Pliki, które nie zostały wytworzone w Gminnym Ośrodku Kultury w Horodle są wyłączone z dostępności.
-
Pliki pdf, doc itp. - redaktorzy przygotowują dokumenty cyfrowo dostępne w warstwie tekstowej, czyli dostępne w wyszukiwaniu pełnotekstowym, umożliwiające indeksowanie treści wyszukiwarkom internetowym a także odczytywanie przez przeglądarki głośnomówiące używane przez osoby niewidome. Nieczytelne przez czytniki ekranu dokumenty PDF użytkownicy mogą rozpoznać narzędziem OCR. Jedno z takich darmowych narzędzi znajduje się na stronie OnlineOCR. W przypadku braku możliwości skorzystania z powyższego rozwiązania prosimy o telefon do jednostki w celu umówienia się na przeczytanie niedostępnego dokumentu.
Deklarację sporządzono na podstawie samooceny przeprowadzonej przez podmiot publiczny.
Ułatwienia na stronie www
Strona BIP posiada następujące ułatwienia:
-
możliwość powiększenia wielkości liter na stronie.
Skróty klawiaturowe
Na stronie internetowej można korzystać ze standardowych skrótów klawiaturowych.
Informacje zwrotne i dane kontaktowe
W przypadku problemów z dostępnością strony BIP kontaktować można się dzwoniąc na numer telefonu 84 651 51 01 oraz mailowo: domhor@interia.pl. Tą samą drogą można składać wnioski o udostępnienie informacji niedostępnej oraz składać skargi na brak zapewnienia dostępności.
Procedura wnioskowo-skargowa
Każdy ma prawo do wystąpienia z żądaniem zapewnienia dostępności cyfrowej strony internetowej, aplikacji mobilnej lub jakiegoś ich elementu. Można także zażądać udostępnienia informacji za pomocą alternatywnego sposobu dostępu, na przykład przez odczytanie niedostępnego cyfrowo dokumentu, opisanie zawartości filmu bez audiodeskrypcji itp. Żądanie powinno zawierać dane osoby zgłaszającej żądanie, wskazanie, o którą stronę internetową chodzi oraz sposób kontaktu. Jeżeli osoba żądająca zgłasza potrzebę otrzymania informacji za pomocą alternatywnego sposobu dostępu, powinna także określić dogodny dla niej sposób przedstawienia tej informacji. Podmiot publiczny powinien zrealizować żądanie niezwłocznie, nie później niż w ciągu 7 dni od dnia wystąpienia z żądaniem. Jeżeli dotrzymanie tego terminu nie jest możliwe, podmiot publiczny niezwłocznie informuje o tym wnoszącego żądanie, kiedy realizacja żądania będzie możliwa, przy czym termin ten nie może być dłuższy niż 2 miesiące od dnia wystąpienia z żądaniem. Jeżeli zapewnienie dostępności cyfrowej nie jest możliwe, podmiot publiczny może zaproponować alternatywny sposób dostępu do informacji. W przypadku, gdy podmiot publiczny odmówi realizacji żądania zapewnienia dostępności lub alternatywnego sposobu dostępu do informacji, wnoszący żądanie możne złożyć skargę w sprawie zapewniana dostępności cyfrowej strony internetowej, aplikacji mobilnej lub elementu strony internetowej, lub aplikacji mobilnej. Po wyczerpaniu wskazanej wyżej procedury można także złożyć wniosek do Rzecznika Praw Obywatelskich.
5. Modernizacja wraz z rozbudową Gminnego Ośrodka Kultury w Horodle.
W 2024 roku rozpoczęto rozbudowę wraz z modernizacją budynku Gminnego Ośrodka Kultury w Horodle uwzględniającą potrzeby osób niepełnosprawnych,zapewniając niezbędne warunki do korzystania przez osoby niepełnosprawnych.